menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
1. Richard paid $48.00 for 8 bags of sand. What is the unit rate per bag of sand that Richard paid?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
1. Richard paid $48.00 for 8 bags of sand. What is the unit rate per bag of sand that Richard paid?
asked
Sep 17, 2023
232k
views
17
votes
1. Richard paid $48.00 for 8 bags of sand. What is the unit rate per bag of sand that
Richard paid?
Mathematics
college
Ezakto
asked
by
Ezakto
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
8
votes
$48 divided by 8 bags is $6 per bag
Dru
answered
Sep 21, 2023
by
Dru
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org