232k views
17 votes
1. Richard paid $48.00 for 8 bags of sand. What is the unit rate per bag of sand that

Richard paid?

User Ezakto
by
5.3k points

1 Answer

8 votes
$48 divided by 8 bags is $6 per bag
User Dru
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.