173k views
2 votes
Which size is the best buy?

Lemonade
Size. Price
12 ounces. $.89
18 ounces. $1.69
24 ounces. $2.09



pls help me​

1 Answer

1 vote

Answer:

A) 12 ounces for $0.89

Explanation:

$0.89 ÷ 12 = $0.07

$1.69 ÷ 18 = $0.09

$2.09 ÷ 24 = 0.087

Now we know the different prices for each ounce, as you can see the 12 ounces is definitely the best buy.

I hope this helps!

User Nej Kutcharian
by
6.0k points