menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 24 ounce box of cornflakes costs $4.59 the question is find the unit rate off the nearest cent per ounce. Compare.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 24 ounce box of cornflakes costs $4.59 the question is find the unit rate off the nearest cent per ounce. Compare.
asked
Nov 12, 2021
50.3k
views
3
votes
A 24 ounce box of cornflakes costs $4.59 the question is find the unit rate off the nearest cent per ounce. Compare.
Mathematics
college
Chan Tzish
asked
by
Chan Tzish
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer$5.22
Explanation:
Korin
answered
Nov 17, 2021
by
Korin
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 21, 2016
193k
views
A 24 ounce box of cornflakes cost $4.59 . what is the nearest cent per ounce?
Travis Liew
asked
Jul 21, 2016
by
Travis Liew
9.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
193k
views
asked
Feb 20, 2018
101k
views
A 24 ounce box of cornflakes costs 4.59 find the unit rate to the nearest cent per ounce
Afifa
asked
Feb 20, 2018
by
Afifa
7.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
101k
views
asked
Dec 18, 2019
90.4k
views
Find the unit rate to the nearest cent per ounce. A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59
Chaniece
asked
Dec 18, 2019
by
Chaniece
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
90.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org