Answer:
a) 1504.8 J
b) 991.76 J
c) 0J
d) 0J
Step-by-step explanation:
(a) The work done by the force P on the box is given by the following formula:

P: applied force = 171N
x: distance in which the for P is applied = 8.80m
you replace the values of P and x and obtain:

(b) The work don by the friction force is:

μ = coefficient of kinetic friction = 0.250
M: mass of the box = 46.0kg
g: gravitational constant = 9.8 m/s^2

(c) The Normal force is

but this force does not do work on the box because the direction is perpendicular to the direction of the force P.

(d) the same as before:
