Answer:
Step-by-step explanation:
a) actual cost method:-
=deductions × percentage
= 345 + 205 + 85% (2800 + 275 + 180 + 1890 +3600 +4125 )
=550 + 10939.5
=11489.5 = 11490
Note :- fines are not taken.
b) automatic mileage method:-
=total number of business miles × standard rate
=32200×0.58 +345+205
=19226