Answer:
The variable cost per unit sold is closest to $14.85
Step-by-step explanation:
In order to calculate the variable cost per unit sold we would have to use the following formula:
Total variable cost per unit=(Direct materials+Direct labor+Variable manufacturing overheads+Sales commissions+Variable adminsitrative expenses)
Therefore,Total variable cost per unit=$7.10+$4.00+$2.00+$1.25+$0.50
Total variable cost per unit=$14.85
The variable cost per unit sold is closest to $14.85