212k views
2 votes
Randy bought 5 candy bars for $6.00. What is the cost per candy bar?

A. $0.83
B. $7.20
C. $1.14
D. $1.20​

2 Answers

4 votes

Answer:

D.$1.20

Explanation:

User Unexplored
by
6.4k points
4 votes

Answer:

The answer is D: $1.20.

Explanation:

1. The overall cost is $6

2. There are 5 candy bars

3. Assuming of the bars cost the same, we can find out the cost per bar

4. To do that, we take our overall cost $6, and we divide it by 5

5. 6/5=1.20 which is why the answer is D: $1.20

User Akeelah
by
6.2k points