Answer:
Total unitary cost= $50.4
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Direct materials $ 10.60 per unit
Direct labor $ 20.60 per unit
Variable overhead $ 10.60 per unit
Fixed overhead $ 223,600
Units produced 26,000 units
Under absorption costing, the unit product cost is calculated using the direct material, direct labor, and total unitary fixed overhead.
Fixed unitary overhead= 223,600/26,000= $8.6
Total unitary cost= 10.6 + 20.6 + 10.6 + 8.6
Total unitary cost= $50.4