Answer:
a. The Sun is 110.24 cm.
b. The distance of the nearest star at 4.24 light years is 3.1586 ×
cm.
Step-by-step explanation:
Given a scale :
12700 Km : 1 cm
a. How large is the Sun of diameter 1.4 ×
Km?
Thus using the given scale, we have to compare the diameter of the Sun to that of the Earth.
=

= 110.2362
The Sun is 110.24 cm.
b. how far away is the nearest star at a distance of 4.24 light-years on this scale?
A light year is a term that is used to express the total distance that light would travel in an empty space in a year.
One light year = 9.461 ×
Km
So that,
4.24 light years = 4.24 × 9.461 ×
Km
= 40.11464 ×
Km
Using the given scale,

= 3.1586 ×

The distance of the nearest star at 4.24 light years is 3.1586 ×
cm.