Answer:
The probability, that a flight does not arrive on time is 18.4%
Explanation:
Here we have that;
The percentage of the Eastbound flight that arrive on time = 90%
The percentage of the Westbound flight that arrive on time = 72%
The percentage of Westbound flights the present morning = 42%
Therefore, the percentage of Eastbound flights the present morning = 100% - 42% = 58%
Hence the probability, p, that a flight will arrive on time this morning is given as follows
0.9 × 0.58 + 0.72 × ×0.42 = 0.816
Hence the probability, q, that a flight does not arrive on time = 1 - p
Which gives, q = 1 - 0.816 = 0.184
To convert back to percentage, we multiply by 100 hence;
0.184 × 100 = 18.4%
The probability, that a flight does not arrive on time = 18.4%.