Answer:
The box of cereal bought at Farm store is a better value for money
Explanation:
To answer this question question, we will need to be making a comparison. The comparison i will like to make with the two offers is price per grammes ( £/g). The offer with a better price or higher price per grammes win.
Let’s proceed!
For the food mart,
we are paying 20% off £5 for 400g
let’s calculate 20% off £5
That would be 5-(20/100 * 5) = 5-1 = £4
The price per grammes here is £4/400g = £0.01/g
For Jans store ;
we have 400g plus 30% extra at £5
What we need do here is to first calculate 30% extra of 400g
Mathematically, that would be 30/100 * 400 = 120
Total grammes here is 120 + 400 = 520g
Price per grammes here would be ; £5/520g = £0.00962/g
This is lesser than what we have at Food mart as 0.01 > 0.0096