132k views
4 votes
Food Mart and Jan’s Store sell boxes of the same type of breakfast cereal.

Each shop has a special offer.

food mart has 400 g, 20% off the normal price of £5

jans store 400 g plus 30% extra £5

Which box of cereal is the better value for money?

You must show your working

someone help pleaseee

1 Answer

5 votes

Answer:

The box of cereal bought at Farm store is a better value for money

Explanation:

To answer this question question, we will need to be making a comparison. The comparison i will like to make with the two offers is price per grammes ( £/g). The offer with a better price or higher price per grammes win.

Let’s proceed!

For the food mart,

we are paying 20% off £5 for 400g

let’s calculate 20% off £5

That would be 5-(20/100 * 5) = 5-1 = £4

The price per grammes here is £4/400g = £0.01/g

For Jans store ;

we have 400g plus 30% extra at £5

What we need do here is to first calculate 30% extra of 400g

Mathematically, that would be 30/100 * 400 = 120

Total grammes here is 120 + 400 = 520g

Price per grammes here would be ; £5/520g = £0.00962/g

This is lesser than what we have at Food mart as 0.01 > 0.0096

User Wronex
by
5.6k points