51.3k views
1 vote
At a grocery store, 20 fl oz of brand A vitamin

water is sold for $0.95. What is the unit price of
the vitamin water per ounce, to the nearest cents?

User Habbie
by
5.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

0.05 cents per fl oz

Step-by-step explanation:

0.95 divided by 20

0.0475 to the nearest cent 0.05

User Radoulov
by
6.2k points