218k views
4 votes
You can buy 3 apples at the Quick Market for $1.35. You can buy 5 of the same apples at Stop and Save for

$1.00. Which place is the better buy?

User Tebesfinwo
by
8.3k points

1 Answer

4 votes

Stop and Save is the better buy because its $1.00 for 5 apples so its 20 cents per apple

and

Quick Market is $1.35 for 3 apples so its 45 cents per apple


1.00 / 5 = 0.20

Stop and Save Better Buy


1.35 / 3 = 0.45

Quick Market

User SomethingRandom
by
8.1k points