769 views
3 votes
Lance earned $27 for mowing 3 lawns. What is the unit rate per lawn mowed?

User Llompalles
by
7.0k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$9 per lawn

Explanation:

User Hemant Kumar
by
6.9k points
2 votes

Answer: $9

Explanation:


(27)/(3)=9

User Hazim Ali
by
6.9k points