158k views
2 votes
The annual carrying cost for a consumer product is $115, the ordering cost is $1,150, and the annual demand is estimated to be 1,000 units. This product sells to the consumer at $810 and has an 80% markup. The supplier offers a 20% discount for orders equal to or larger than 150. Should the store take advantage of this discount or should it order the basic EOQ order size? The store should __________.

1 Answer

1 vote

Answer:

Store should take the advantage of discount.

Step-by-step explanation:

Economic order quantity is the level of units ordered which minimize the total cost.

The economic order quantity (EOQ) is computed by applying the following formula

EOQ = [ ( 2DO ) / H ]^1/2

where D = Annual Demand in units = 1,000

S = Setup or ordering cost = $1,150

H = Holding or carrying cost per unit, per year = $115

EOQ = [ ( 2 x 1,000 x $1,150 ) / $115 ]^1/2

EOQ = [ $2,300,000 / $115 ]^1/2

EOQ = 20,000^1/2

EOQ = 141.42 units

Cost of EOQ

Purchasing cost = 1,000 x $810 = $810,000

Ordering cost = (1,000 / 141.42) x $1,150 = $8,132

Carrying cost = ( 141.42 / 2 ) x $115 = $8,132

Total cost = $810,000 + $8,132 + $8,132 = $826,264

Cost of Discount

Purchasing cost = 1,000 x $810 x 80% = $648,000

Ordering cost = (1,000 / 151) x $1,150 = $7,616

Carrying cost = ( 151 / 2 ) x $115 = $8,683

Total cost = $648,000 + $7,616 + $8,683 = $664,299

Store should take the advantage of discount because it incurs lower cost.

User Georgianna
by
5.1k points