158k views
2 votes
The annual carrying cost for a consumer product is $115, the ordering cost is $1,150, and the annual demand is estimated to be 1,000 units. This product sells to the consumer at $810 and has an 80% markup. The supplier offers a 20% discount for orders equal to or larger than 150. Should the store take advantage of this discount or should it order the basic EOQ order size? The store should __________.

1 Answer

1 vote

Answer:

Store should take the advantage of discount.

Step-by-step explanation:

Economic order quantity is the level of units ordered which minimize the total cost.

The economic order quantity (EOQ) is computed by applying the following formula

EOQ = [ ( 2DO ) / H ]^1/2

where D = Annual Demand in units = 1,000

S = Setup or ordering cost = $1,150

H = Holding or carrying cost per unit, per year = $115

EOQ = [ ( 2 x 1,000 x $1,150 ) / $115 ]^1/2

EOQ = [ $2,300,000 / $115 ]^1/2

EOQ = 20,000^1/2

EOQ = 141.42 units

Cost of EOQ

Purchasing cost = 1,000 x $810 = $810,000

Ordering cost = (1,000 / 141.42) x $1,150 = $8,132

Carrying cost = ( 141.42 / 2 ) x $115 = $8,132

Total cost = $810,000 + $8,132 + $8,132 = $826,264

Cost of Discount

Purchasing cost = 1,000 x $810 x 80% = $648,000

Ordering cost = (1,000 / 151) x $1,150 = $7,616

Carrying cost = ( 151 / 2 ) x $115 = $8,683

Total cost = $648,000 + $7,616 + $8,683 = $664,299

Store should take the advantage of discount because it incurs lower cost.

User Georgianna
by
8.5k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.