166k views
4 votes
Ma'lsah's Teacher asked the class to find the unit rate for the price of tomatoes, if 3 pounds of tomatoes cost $6.57. Ma'lsah wrote 3/

$6.57 $0.46. The unit rate is $0.46 per pound. Is she correct? Explain why Ma'lsah's answer is correct or incorrect in complete
sentences.

User N N
by
5.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

0

Explanation:

User Javros
by
4.9k points