121k views
4 votes
what is molarity of a sodium hydroxide solution made by combining 2.0 L of 0.60 M NaOH with 495 mL of 3.0 M NaOH? Assume the volumes of the two solutions to be additive

User GatesReign
by
6.7k points

2 Answers

5 votes

Answer:

1.1

Explanation: Guessed

User David Csonka
by
7.5k points
6 votes

Answer:

Molarity of the sodium hydroxide solution is 1.443 M/L

Step-by-step explanation:

Given;

0.60 M concentration of NaOH contains 2.0 L

3.0 M concentration of NaOH contains 495 mL

Molarity is given as concentration of the solute per liters of the solvent.

If the volumes of the two solutions are additive, then;

the total volume of NaOH = 2 L + 0.495 L = 2.495 L

the total concentration of NaOH = 0.6 M + 3.0 M = 3.6 M

Molarity of NaOH solution = 3.6 / 2.495

Molarity of NaOH solution = 1.443 M/L

Therefore, molarity of the sodium hydroxide solution is 1.443 M/L

User Impworks
by
6.8k points