109k views
5 votes
What is the molarity of 5.30 g of Na2CO3 dissolved in 400.0 mL solution?

User Mbp
by
6.8k points

1 Answer

1 vote

given:

5.30 g of Na2CO3 dissolved in 400.0 mL solution.

to find:

the molarity

solution:


mv = (grams)/(molar \: mass)


(x)(0.4000l)


= 5.30g |105.988g \: {mol}^( - 1)


= 0.12501415m


x = 0.125m

therefore, the molarity of 5.30 g of Na2CO3 dissolved in 400.0 mL solution is 0.125m.

User Scrobi
by
7.3k points