Answer:
Using the average cost method, the amount of ending inventory is $ 18,235.50
Step-by-step explanation:
Chess Top
Periodic inventory system
For the current month,
Units Unit Cost Total
Beginning inventory 360 $65 23400
Purchases: 540 units $68 36720
Purchases 270 units $70 18900
Total 1170 79020
We add the total units and total cost of the units and then divide the total cost by the total number of units to get the average cost per unit.
Average Cost= Total Cost/ Total Units
= 79020/1170= $ 67.54 per unit
Sales 900 units (given)
Ending Inventory = Total Units Less Sales
Ending Inventory = 1170- 900 = 270 units
Average Cost of Ending Inventory = 270 units * $ 67.54= $ 18,235.50