110k views
1 vote
You save 8,500.00 you place 40% in a saving account earning a 4.2 APR compounded annually and the rest in a stock plan. the stock plan decreases 3% in the first year and increase in the second year

1. what is the total gain at the end of the second year for both accounts combined ? 509.63

2. If you had invested 60% in the savings account and the rest in the stock plan, what is the difference in the total gain compared to the original? 73.12

I already know the answers to both since my teacher gave it to me, but now i need to explain the step by step procedures on how to get that answer.

2 Answers

3 votes

Answer:

The question is not complete,find below complete question:

You save $8,500.00. You place 40% in a savings account earning a 4.2% APR compounded annually and the rest in a stock plan. The stock plan decreases 3% in the first year and increases 7.5% in the second year. What is the total gain at the end of the second year for both accounts combined?

A. $505.14

B. $509.63

C. $442.18

D. $474.31

B is the correct option

Explanation:

The amount placed in savings =40%*8500=3,400

Amount placed in stock plan=8500-3400=5,100

The amount in stock account at end of year=5,100*(1-3%)=4947

The amount in stock account at end of year two=4947 *(1+7.5%)= 5,318.03

The amount in savings account in year two can be computed using the future value formula below

fv=pv*(1+r)^n

pv is the initial amount of 3,400

r is the annual APR of 4.2%

n is the number of years 2

fv=3,400*(1+4.2%)^2= 3,691.60

Gain from savings = 3,691.60-3400=291.6

gain from stock plan= 5,318.03-5100 =218.03

total gains=218.03 +291.6=509.63

60% invested in savings account:

The amount placed in savings =60%*8500=5,100

Amount placed in stock plan=8500-3400=3,400

The amount in stock account at end of year=3400*(1-3%)=3298

The amount in stock account at end of year two=3298 *(1+7.5%)=3545.35

The amount in savings account in year two can be computed using the future value formula below

fv=pv*(1+r)^n

pv is the initial amount of 5,100

r is the annual APR of 4.2%

n is the number of years 2

fv=5100*(1+4.2%)^2= 5,537.40

Gain from savings = 5,537.40 -5100=437.4

gain from stock plan= 3545.35 -3400=145.35

total gains=145.35 +437.4=582.75

Difference in gains=582.75 -509.63 =73.12

User SuperJames
by
8.3k points
3 votes

Answer: A.) $509.64

B.) 73.12

Explanation:

Saved amount = $8500

Savings account = 0.4 × 8500 = $3400; rate(r)= 4.2%, composed annually.

Stock plan = 8500 - 3400 = $5100

Using compound interest formula for the amount in a savings account :

Period(t) =2

A = P(1 + (r÷n))^nt

A = 3400(1 + (0.042 ÷ 1))^(1×2)

A= 3400( 1 + 0.042)^2

A = 3400(1.042)^2

A = $3691.60

gain on saving = 3691.60 - 3400= $291.60

Stock plan:

First year = 3% decrease

5100(1-0.03) = $4947

Second year = 7.5% increase

4947(1+0.075) = $5318.03

Gain on stock = $5318.03 - $5100 = $218.03

Total profit = $218.03 + $291.60 = $509.63

B.) If 60% had been to savings :

Savings account = 0.4 × 8500 = $5100; rate(r)= 4.2%, composed annually.

Stock plan = 8500 - 5100 = $3400

Using compound interest formula for the amount in a savings account :

Period(t) =2

A = P(1 + (r÷n))^nt

A = 5100(1 + (0.042 ÷ 1))^(1×2)

A= 5100( 1 + 0.042)^2

A = 5100(1.042)^2

A = $5537.386

gain on saving = $5537.386 - 5100= $437.386

Stock plan:

First year = 3% decrease

3400(1-0.03) = $3298

Second year = 7.5% increase

3298(1+0.075) = $3545.35

Gain on stock = $3545.35 - $3400 = $145.35

Total profit = $437.386 + $145.35 = $582.73

PROFIT difference = $582.736 - 509.63 = $73.106

User Fabian Kessler
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories