162k views
5 votes
Columbia Corporation produces a single product. The company's variable costing income statement for November appears below: Columbia Corporation Income Statement For the Month ended November 30 Sales ($19 per unit) $ 811,300 Variable expenses: Variable cost of goods sold 512,400 Variable selling expense 85,400 Total variable expenses 597,800 Contribution margin 213,500 Fixed expenses: Manufacturing 143,640 Selling and administrative 35,910 Total fixed expenses 179,550 Net operating income $ 33,950 During November, 35,910 units were manufactured and 8,210 units were in beginning inventory. Variable production costs per unit, total fixed manufacturing expenses, and the number of units produced were the same in prior months. The value of the company's inventory on November 30 under absorption costing would be:

User Xinampc
by
6.8k points

1 Answer

1 vote

Answer: 22720

Step-by-step explanation:

Sales unit = 811300/19=42700 units

Ending inventory = 8210+35910-42700= 1420 units

Variable cost per unit =512400/42700= 12 per unit

Fixed cost per unit =143640/35910=4 per unit

Total manufacturing cost per unit under absorption costing =12+4 =16 per unit

Ending inventory= 1420 × 16= 22720

User Jozzy
by
6.1k points