Answer: 22720
Step-by-step explanation:
Sales unit = 811300/19=42700 units
Ending inventory = 8210+35910-42700= 1420 units
Variable cost per unit =512400/42700= 12 per unit
Fixed cost per unit =143640/35910=4 per unit
Total manufacturing cost per unit under absorption costing =12+4 =16 per unit
Ending inventory= 1420 × 16= 22720