menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Wal-mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99. Which is the best buy?
asked
Dec 4, 2021
161k
views
3
votes
Wal-mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99. Which is the best buy?
Mathematics
middle-school
Vaab
asked
by
Vaab
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
walmart is the better deal
Smart Manoj
answered
Dec 5, 2021
by
Smart Manoj
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
Walmart because you pay less
Travis Well
answered
Dec 9, 2021
by
Travis Well
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 19, 2022
204k
views
Wal-mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99. Determine the unit rate for both and which is the best buy? Round to the nearest cent.
Takayuki Sato
asked
Jun 19, 2022
by
Takayuki Sato
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
204k
views
asked
Dec 26, 2021
158k
views
I need the answer!!!! The original price of Doritos is the same at both Wal-Mart and Kroger. Jon found out that Wal-Mart had Doritos on sale at $0.50 off per bag and bought four bags. Later that day, he
Delali
asked
Dec 26, 2021
by
Delali
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
158k
views
asked
Jan 24, 2021
130k
views
Wal-Mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. To the nearest cent, how much does it cost per can? *
S M Abrar Jahin
asked
Jan 24, 2021
by
S M Abrar Jahin
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
130k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity