206k views
1 vote
Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal. $16 5 gal or $47.05 15 gal please help me and show how you did it

User Anda B
by
8.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Brand 2 is the better deal

Explanation:

In order to find the better deal for each rate, you will have to find how much it costs for 1 gallon of each product and see which number is the LOWEST.

Brand 1 = $16 for 5 gal.


(16)/(5) = 3.2

For every 1 gal of Brand 1, it will cost $3.20

Brand 2 = $47.05 for 15 gal.


(47.05)/(15) = 9.41

For every 1 gal of Brand 1, it will cost $9.41

Since, we have the costs of both brands for 1 gallon, now we can use the amount of Brand 1 to find out how much 15 gallons costs so you can easily see which brand is the better deal.

Brand 1:

3.2 * 15 = 48

Since it costs $48 for 15 gal of Brand 1 and $47.05 for 15 gal of Brand 2, therefore Brand 2 is the better deal because it has the lowest number out of the two brands when comparing the same amount of gallons.

User Mathew Leger
by
8.5k points

No related questions found