Answer:
It is cheaper to keep making the units in-house. Income will decrease in $840,000 if Cane buys the units.
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Direct materials: Alpha :$32
Direct labor: Alpha: 24
Variable manufacturing overhead: Alpha: 10
Traceable fixed manufacturing overhead: Alpha: 20
Offer= 84,000 units for $96 each.
We need to calculate the total cost of producing or buying, and determine the best option for the company.
Production:
Total cost= (32 + 24 + 10 + 20)*84,000= $7,224,000
Buy:
Total cost= 84,000*96= $8,064,000
It is cheaper to keep making the units in-house. Income will decrease in $840,000