108k views
5 votes
The cost of 4 pounds of grapes is $24.36. What is the cost of one pound?

User Dbar
by
5.6k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$6.09

Explanation:

$24.36 / 4 = $6.09

User Justinlabenne
by
5.7k points
2 votes

Answer:$6.09

Explanation:

$24.36 divided by 4

User Chris Haas
by
5.6k points