108k views
12 votes
Anthony buys 3 lb of oranges and 1 lb of cherries. Katie buys 2 lb of oranges and 2 lb of cherries. Oranges cost d dollars per pound, and cherries cost c dollars per pound . Write and expression with exactly two terms for the total cost of the fruit Anthony and Katie buy. Show your work.

Anthony buys 3 lb of oranges and 1 lb of cherries. Katie buys 2 lb of oranges and-example-1
User Djdy
by
5.2k points

1 Answer

8 votes

Answer:

5d + 3c = x

Step by step explanation:

5 oranges so 5d

3 cherries so 3c

User Polmonite
by
6.0k points