184k views
3 votes
) Candy Man, Inc. reports the following information: Beginning Finished Goods Inventory 60 units Units produced 550 units Units sold 610 units Sales price $130 per unit Direct materials $17 per unit Direct labor $10 per unit Variable manufacturing overhead $17 per unit Fixed manufacturing overhead $14,000 per year Variable selling and administrative costs $6 per unit Fixed selling and administrative costs $12,500 per year What is the unit product cost using variable costing

User Lavakush
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

Given that

Direct material cost = $17

Direct labor cost = $10

Variable manufacturing overhead = $17

The computation of unit product cost using variable costing is shown below:-

Unit product cost = Direct material cost + Direct labor cost + Variable manufacturing overhead

= $17 per unit + $10 per unit + $17 per unit

= $44

Therefore for computing the unit product cost we simply added the direct material cost, direct labor cost and variable manufacturing overhead.

User Bronzehedwick
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.