232k views
2 votes
The number of oranges purchased varies directly as the price of the oranges. If 11 oranges cost $2.35, what is the cost of 18 oranges?

1 Answer

6 votes

Answer:

If 11 oranges cost $2.35, then the cost of 18 oranges is $3.84.

Explanation:

We have,

The number of oranges purchased varies directly as the price of the oranges.

If the cost of 11 oranges is $2.35.

It is required to find the cost of 18 oranges.

As their is direct relation between number and oranges and price.

So,

The cost of 1 orange is $
(2.35)/(11).

For finding the cost of 18 oranges, multiply 18 by $
(2.35)/(11) such that,


C=18* (2.35)/(11)\\\\C=3.84

So, If 11 oranges cost $2.35, then the cost of 18 oranges is $3.84.

User Oscar Yuandinata
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories