223k views
1 vote
A company must decide between scrapping or reworking units that do not pass inspection. The company has 16,000 defective units that cost $5.50 per unit to manufacture. The units can be sold as is for $2.60 each, or they can be reworked for $4.80 each and then sold for the full price of $8.10 each. If the units are sold as is, the company will be able to build 16,000 replacement units at a cost of $5.50 each, and sell them at the full price of $8.10 each. What is the incremental income from selling the units as scrap and reworking and selling the units

User Trigger
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

It is more profitable to sell the units for scrap.

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Defective units= 16,000 units

Selling price dor scrap= $2.60

Reworked cost= $4.80 each

Selling price= $8.10 each.

If the units are sold as-is, the company will be able to build 16,000 replacement units for $5.50 each and sell them at the full price of $8.10 each.

The cost of 16,000 units produced is a sunk cost, therefore, it shouldn't be a part of the decision making.

Sell as it is:

Sell scrap= 16,000*2.9= 46,400

New units= 16,000*(8.10 - 5.50)= 41,600

Total income= $88,000

Continue processing:

Reworked sales= 16,000*(8.1 - 4.8)= $52,800

It is more profitable to sell the units for scrap.

User Ratna
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.