133k views
1 vote
If two pounds of brown sugar costs $3.10 how much would one ounce cost?

2 Answers

2 votes

Answer:

3.10-1.75= 1.35/3= 0.45

$0.45 per ounce

Explanation:

User Pshemek
by
6.7k points
6 votes

Answer:

1.55

Explanation:

Take the cost and divide by the pounds of sugar

3.10/2

1.55

Each pound of sugar costs

1.55

User Salvob
by
7.1k points