221k views
3 votes
Bear, Inc. estimates its sales at 200,000 units in the first quarter and that sales will increase by 20,000 units each quarter over the year. They have, and desire, a 25% ending inventory of finished goods. Each unit sells for $35. 40% of the sales are for cash. 70% of the credit customers pay within the quarter. The remainder is received in the quarter following sale. Cash collections for the third quarter are budgeted at A. $8,274,000. B. $4,746,000. C. $9,576,000. D. $6,888,000.

1 Answer

2 votes

Answer:

The correct answer is:

$8,274,000 (A)

Step-by-step explanation:

First of all, let us calculate the total sales in units for each of the quarters:

First quarter sales = 200,000 units

Sales increase by 20,000 each quarter;

∴ Second quarter sales = 200,000 + 20,000 = 220,000 units

Third quarter sales = 220,000 + 20,000 = 240,000 units

Next, let us calculate the Total sales in dollars for each of the quarters at $35 each:

Total sales in dollars for second quarter = 35 × 220,000 = $7,700,000

Total sales in dollars for the third quarter = 35 × 240,000 = $8,400,000

Next, we are told that the 40% of sales are for cash (hence 60% of sales are for credit), and 70% of credit sales are paid collected within the quarter of sale, while the remainder (30%)are collected in the month following sale, hence calculating cash collections for third quarter:

From second quarter sales

Total sales for second quarter = $7,700,000

amount of sales in credit = 60% of 7,700,000 = 0.60 × 7,700,000 = $4,620,000

out of this credit sale, 70% is collected in the quarter of sale (second quarter), while 30% is collected in the third quarter.

∴ Cash collected in third quarter, from second quarter sale= 30% of $4,620,000

= 30/100 × 4,620,000 = 0.3 × 4,620,000 = $1,386,000

From third quarter sales

Total sales in third quarter = $8,400,000

amount of sale in cash = 40% of $8,400,000 = 0.4 × 8,400,000 = $3,360,000

amount of sale collected in credit = 60% of 8,400,000 = 0.6 × 8,400,000 = $5,040,000

percentage of credit sale collected within the quarter of sale = 70% of credit sale

= 0.7 × 5,040,000 = $3,528,000

Therefore Total cash collections in the third quarter = credit collected from second quarter + amount of sale in cash in third quarter + amount of credit sale collected in third quarter

= 1,386,000 + 3,360,000 + 3,528,000 = $8,274,000

User Sasha Fonseca
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories