138k views
10 votes
A coca cola costs 150 yen. You buyed 30 bottles of cola and sold them at the price of 155 yen each. Find profit %​

1 Answer

3 votes

Question:-

A coca cola costs 150 yen. You buyed 30 bottles of cola and sold them at the price of 155 yen each. Find profit %

Answer:-

3.33%

Step-by-step explanation:-

Cost price = ¥150

Selling price = ¥155

Total profit = Selling price - Cost price

→ = ¥155 - ¥150

→ = ¥5

Profit % = Profit × 100/cost price

️ = 5 × 100/150

️ = 10/3 = 3.33%

User Pool
by
6.8k points