108k views
1 vote
William runs a farm stand that sells grapes and peaches. Each pound of grapes sells for $2.50 and each pound of peaches sells for $2. William made $120 from selling a total of 54 pounds of grapes and peaches. Graphically solve a system of equations in order to determine the number of pounds of grapes sold, x,x, and the number of pounds of peaches sold, yy.

User Xiaozou
by
5.6k points

2 Answers

6 votes

Answer:

Explanation:

William runs a farm stand that sells grapes and peaches. Each pound of grapes sells-example-1
User Underblob
by
6.1k points
1 vote

Please find the attachment.

Let x represent number of pounds of grapes sold and y represent number of pounds of peaches sold.

We have been given that each pound of grapes sells for $2.50, so cost of x pounds of grapes would be
2.50x.

Each pound of peaches sells for $2, so cost of y pounds of peaches would be
2y.

We have been given that William sold a total of 54 pounds of grapes and peaches. We can represent this information in an equation as:

William made $120 from selling 54 pounds of grapes and peaches. We can represent this information in an equation as:


2.50x+2y=120...(2)

The solution of the system of equations would be the point, where both lines will intersect.

Upon looking at the attachment that point (24,30) is the solution of our system of equations.

Therefore, William sold 24 pounds of grapes and 30 pounds of peaches.

William runs a farm stand that sells grapes and peaches. Each pound of grapes sells-example-1
User Alderven
by
6.0k points