209k views
3 votes
A 10-lb bag of cherries cost $33.49. Find the unit cost.

2 Answers

4 votes

Answer:

3.349

Explanation:

User Oscar Fraxedas
by
5.2k points
5 votes

the bag of cherries is 10 pounds, so we will have an amount of money per pound

33.49/10 = 3.349

rounded to nearest hundredth:

$3.35 per pound

User Cory Mawhorter
by
4.2k points