113k views
4 votes
Calculate the pH of a 0.0224M HCl solution.

1 Answer

5 votes

Answer: 1.65

Step-by-step explanation:

For a 0.0224M HCl solution the concentration of the hydrogen ions,

[H+] = is 0.0224 mol/L (i.e. 0.0224 M)

pH = −log[H+]

Substituting H+ = 0.0224 into the equation

pH = - log[0.0224]

pH = 1.649

pH = 1.65

User Nevin Thomas
by
7.1k points