174k views
2 votes
Kind the kinetic energy of a ball moving at 45 m/s with a mass of 0.18kg

User SolveMe
by
6.5k points

2 Answers

1 vote

Answer:182.25 joules

Step-by-step explanation:

Velocity(v)=45m/s

Mass(m)=0.18kg

Kinetic energy=(m x v x v) ➗ 2

Kinetic energy=(0.18 x 45 x 45) ➗ 2

Kinetic energy=364.5 ➗ 2

Kinetic energy=182.5

Kinetic energy=182.25 joules

User Christopher Powell
by
6.7k points
3 votes

Answer:

1822.5J

Step-by-step explanation:

KE = .5 x m x v^2

Mass: .18kg

Velocity: 45mm/s

KE = .5 x 0.18 x 45^2

KE = 0.9 x 2025

KE = 1822.5J

User Mosc
by
6.3k points