150k views
4 votes
Calculating Force
What force would be required to accelerate a 1.100 kg car to 0.5 m/s??

2 Answers

7 votes

Answer:0.55N

Step-by-step explanation:

initial velocity(v)=0m/s

mass(m)=1.100kg

Final velocity(v)=0.5m/s

Acceleration=(v-u)/t

Acceleration=(0.5-0)/1

Acceleration=0.5m/s^2

Force=mass x acceleration

Force=1.100 x 0.5

Force=0.55N

User Uniqrish
by
7.3k points
5 votes

Answer:

0.55N

Step-by-step explanation:

F(force)=m(mass)a (acceleration)

force equals mass times acceleration.

1.100 kilograms times 0.05 meters per second equals 0.55 Newtons, which is what you measure force in.

User Sam Sverko
by
7.5k points