33.2k views
2 votes
A 6 cans of sprite costs $24.how much would 9 cans of sprite cost.

User Benjamin M
by
7.8k points

2 Answers

5 votes

Answer:

36 dollars for 9 cans

Explanation:

User Enrico Massone
by
8.4k points
6 votes

Answer:

36 dollars for 9 cans

Explanation:

This is a proportion problem.

We see $24 / 6 cans = x dollars / 9 cans

Simply speaking:

24/6 = x/9

4 = x/9

x = 36 dollars

User Jatnna
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories