Answer:
36 dollars for 9 cans
Explanation:
This is a proportion problem.
We see $24 / 6 cans = x dollars / 9 cans
Simply speaking:
24/6 = x/9
4 = x/9
x = 36 dollars
5.2m questions
6.7m answers