10.8k views
3 votes
Write the unit rate per video game. $78 for 4 video games. $ for video game.

User Phileas
by
8.0k points

2 Answers

5 votes

Explanation:

Cost of 4 video games = 78

Cost of 1 video game = 78 ÷ 4 = 19.5

User Idupree
by
8.2k points
3 votes
$78/4= 19.5

Each video game costs $19.50
User Andrew Dunaway
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories