10.8k views
3 votes
Write the unit rate per video game. $78 for 4 video games. $ for video game.

User Phileas
by
5.9k points

2 Answers

5 votes

Explanation:

Cost of 4 video games = 78

Cost of 1 video game = 78 รท 4 = 19.5

User Idupree
by
6.3k points
3 votes
$78/4= 19.5

Each video game costs $19.50
User Andrew Dunaway
by
5.7k points