menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
PLEASE ANSWER Sabrina can purchase 3 pieces of candy for $1.50 or 5 pieces of candy for $2.00. Which purchase would have a better unit rate? Explain your answer.
asked
Feb 5, 2021
138k
views
4
votes
PLEASE ANSWER
Sabrina can purchase 3 pieces of candy for $1.50 or 5 pieces of candy for $2.00. Which purchase would have a better unit rate? Explain your answer.
Mathematics
middle-school
Mike McAllister
asked
by
Mike McAllister
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
The first purchase is 0.50 cents per one piece, the second is 0.40 cents per one piece. The second purchase would be a better unit rate, because 0.40 is less than 0.50 and although 1.50$ is less than 2$, the deal for 5 for 2$ is a better deal.
Jarek Jarcec Cecho
answered
Feb 10, 2021
by
Jarek Jarcec Cecho
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org