138k views
4 votes
PLEASE ANSWER

Sabrina can purchase 3 pieces of candy for $1.50 or 5 pieces of candy for $2.00. Which purchase would have a better unit rate? Explain your answer.

1 Answer

3 votes
The first purchase is 0.50 cents per one piece, the second is 0.40 cents per one piece. The second purchase would be a better unit rate, because 0.40 is less than 0.50 and although 1.50$ is less than 2$, the deal for 5 for 2$ is a better deal.
User Jarek Jarcec Cecho
by
5.0k points