1.7k views
0 votes
A = (vt- v1)/t then goes from 10m/s to 30m/s in 8s

User Umeboshi
by
7.8k points

1 Answer

0 votes

Answer:
2.5m/s^2

Step-by-step explanation:


a=(V_2-V_1)/(t)


V_1=10m/s\\V_2=30m/s\\t=8s


a=(30m/s-10m/s)/(8s)\\a=(20m/s)/(8s)\\a=2.5m/s^2

User M Penades
by
6.9k points