Answer:
A.
Sales
November: $310,000
December: $330,000
Account Receivable
November: $80,800
December: -
Sales in November;
November: $248,000
December: $62,000
Sales in December
December: $264,000
Total:
November: $638,800
December: $656,000
B.
Cost of Goods Sold
November: $217,000
December: $231,000
Ending Merchandise Inventory
November: $173,250
December: $240,000
Total Needs
November: $390,250
December : $471,000
Beginning Merchandise Purchase
November: $162,750
December: $173,250
Required purchase
November: $227,250
December: $297,750
Step-by-step explanation:
A. Preparing a Schedule of Expected Cash Collections for November and December.
Here,only data relating to the months of November and December will be considered.
The following entries will be considered
1. Sales
2. Accounts Receivable
3. Sales in November
4. Sales in December
5. Total
The cash collection entry us as follows:
Sales
November: $310,000
December: $330,000
Account Receivable
November: $80,800 (Received from the month of October)
December: -----
Because collections are expected to be 80% in the month of sale....
Sales in November;
November: 80% * $310,000 = $248,000
...... and 20% in the month following the sale
December: 20% * $310,000 = $62,000
Sales in December
December: 80% * $330,000 = $264,000
Total:
Summing up all calculations tagged "November"
November: $310,000 + $80,800 + $248,000 = $638,800
Summing up all calculations tagged "December"
December = $330,000 + $62,000 + $264,000 = $656,000
B. Preparing a Merchandise Purchases Budget for November and December.
The following entries will be considered
1. Cost of Goods sold
2. Ending Merchandise Inventory
3. Total Needs
4. Beginning Merchandise Inventory
5. Required Purchase.
The entries are as follows:
Cost of Good = 70% * Sales
November: 70% * $310,000 = $217,000
December: 70% * $330,000 = $231,000
Ending Merchandise Inventory (ending merchandise inventory = 75% of the cost of goods sold in the following month)
November: 75% * Cost of goods in December = 75% * 231,000 = $173,250
December = 75% * Cost of goods in January = 75% * $320,000 = $240,000
Total Needs = Cosy of Goods Sold + Ending Merchandise Inventory
November = $217,000 + $173,250 = $390,250
December = $231,000 + $240,000 = $471,000
Beginning Merchandise Purchase = 75% * Cost of Goods Sold
November = 75% * $217,000 = $162,750
December = 75% * 231,000 = $173,250
Required purchase = Total Needs - Beginning merchandise inventory
November = $390,000 - $162,750 = $227,250
December = $471,000 - $173,250 = $297,750