88.2k views
23 votes
5. Which deal is the better deal

5. Which deal is the better deal-example-1

1 Answer

5 votes

Answer:

THE 18 oz CONE IS BETTER VALUE, AS YOU GET MORE FOR A CHEAPER PRICE.

Explanation:

work out the worth for 1oz of each ice cream cone.

$6.60 / 18 = 0.37 (to 1 decimal place)

$4.75 / 12= 0.40 ( to 1 decimal place)

User Sonicbabbler
by
4.6k points