1.9k views
1 vote
Kovach Ski Supply manufactures hand warmers for skiers. The expense function is =1.18+12,000 where q is the number of hand warmers sold. If the company has total expenses of $21,853, then how many hand warmers did they produce? *

8,360
8,650
9,250
9,450

User Teadotjay
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

They produced 8350 hand warmers

Explanation:

The expense function =
1.18q+12,000

Where q is the number of hand warmers sold.

We are given that the company has total expenses of $21,853

So,
1.18q+12,000=21853


1.18q=21853-12000


1.18q=9853


q=(9853)/(1.18)

q=8350

Hence They produced 8350 hand warmers

User The Moisrex
by
6.4k points