Answer:
Option D is correct
Profit = $2,961
Step-by-step explanation:
A special order should be accepted where it would result in additional net financial advantage
The relevant cash flows associated with the special order decision include:
- Sales revenue from special order
- Variable cost of the special order
Variable cost of export = unit manufacturing cost + export fee per unit
Unit variable manufacturing cost = 95,250/15,000 = $6.35
Variable cost of export = $6.35 + 0.22 =6.57
$
Sales revenue from special order ( $7.20 × 4,700) = 33,840
Variable cost from special order (6.57 × 4,700) = (30,879)
Contribution from special order 2,961