Answer:
D) $980,000.
Step-by-step explanation:
we need to determine the equivalent units:
- equivalent units for materials = 100,000 since the materials are added at the beginning of the process
- equivalent units for conversion costs = 100,000 units started - 8,000 in ending inventory + (8,000 x 30%) = 94,400 units
materials cost per unit = $500,000 / 100,000 = $5 per unit
conversion cost per equivalent unit = $535,000 / 94,400 equivalent units = $5.6673 per unit
units completed = 100,000 - 8,000 = 92,000
manufacturing costs allocated to units completed = (92,000 x $5.6673) + (92,000 x $5) = $521,398.31 + $460,000 = $981,398.31 ⇒ closest to $980,000