Answer: A. 219K
Step-by-step explanation:
Using the Combined Gas Law; P1 V1/T1 = P2V2/T2
Where P1 = 0.92 atm, P2 = 1.00 atm
V1 =4.0 L, V2 = 5.0 L
T1 = ?, T2 = 25 celcius = 298K
We therefore make T1 the subject of the formular;
T1 = P1 . V1 .T2 / P2. V2
= 0.92atm x 4.0L x 298K / 1.00 atm x 5.0 L
= 1096.64 / 5
= 219.328 approx 219K