112k views
4 votes
Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?

User VixinG
by
5.5k points

2 Answers

7 votes

Answer:

The unit rate would be $7.90 per pound

Explanation:

All you have to do is divide $1.447.38 by 187 to find the unit rate

User Kerwin
by
4.8k points
2 votes

Answer:

1 lbs=$7.90

Explanation:

To solve this problem we need to use a proportion


(lbs)/(price) =(187)/(1,477.38)= (1)/(?)

to solve the proportion we would divide 1,477.38 by 187 which is 7.9 so the price per pound is 7.9

User Janan
by
5.7k points