Answer:
The unit rate would be $7.90 per pound
Explanation:
All you have to do is divide $1.447.38 by 187 to find the unit rate
1 lbs=$7.90
To solve this problem we need to use a proportion
to solve the proportion we would divide 1,477.38 by 187 which is 7.9 so the price per pound is 7.9
5.6m questions
7.3m answers