112k views
4 votes
Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?

User VixinG
by
8.1k points

2 Answers

7 votes

Answer:

The unit rate would be $7.90 per pound

Explanation:

All you have to do is divide $1.447.38 by 187 to find the unit rate

User Kerwin
by
7.9k points
2 votes

Answer:

1 lbs=$7.90

Explanation:

To solve this problem we need to use a proportion


(lbs)/(price) =(187)/(1,477.38)= (1)/(?)

to solve the proportion we would divide 1,477.38 by 187 which is 7.9 so the price per pound is 7.9

User Janan
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.