161k views
1 vote
Bryan's mom spent $46.20 filling up her gas tank if her gas tank can hold 12 gallons of gas how much did each gallon cost​

2 Answers

5 votes

Answer:

Each gallon costs $3.85

Step-by-step explanation: We know that Bryan's mom spent $46.20 on gas, and her car can hold up to 12 gallons. Therefore all we have to do is:$46.20 ÷ 12 = $3.85Each gallon costs $3.85I hope this helps!

User Mwchase
by
6.0k points
3 votes

Answer: Each gallon costs $3.85

Step-by-step explanation:

We know that Bryan's mom spent $46.20 on gas, and her car can hold up to 12 gallons. Therefore all we have to do is:

$46.20 ÷ 12 = $3.85

Each gallon costs $3.85

I hope this helps!

User Wytten
by
6.6k points