menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit price rounded to the nearest cent: 8.2 lbs for $6.24. $0.76 $0.90 $0.79 $0.91
asked
Feb 1, 2021
123k
views
0
votes
Find the unit price rounded to the nearest cent: 8.2 lbs for $6.24.
$0.76
$0.90
$0.79
$0.91
Mathematics
middle-school
Cong Ma
asked
by
Cong Ma
6.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
0.76
Explanation:
6.24/8.2 = 0.76
Roelant M
answered
Feb 2, 2021
by
Roelant M
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
$0.76/ $6.24 divided by 8.2
Hkon
answered
Feb 7, 2021
by
Hkon
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.6m
questions
10.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org